Home / Ekonomi / GESİAD Başkanı Kaya güven endeksini yorumladı

GESİAD Başkanı Kaya güven endeksini yorumladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 Mart dönemi ekonomik güven endeksi verilerini açıkladı. Buna göre; ekonomik güven endeksi şubat ayında 97,5 iken, mart ayında yüzde 5,9 oranında azalarak 91,8 değerine düştü.

Ekonomi güven endeksindeki düşüşü değerlendiren GESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kaya, “Tarihe tanıklık ettiğimiz bu olağanüstü süreçte daha sakin, sabırlı ve umutlu olmaktan başka çaremiz yok” dedi.

“Koronavirüs salgınının ekonomiye etkisi, mart ayının ikinci yarısında gözle görünür hale gelmeye başladı” diyen GESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kaya, şunları söyledi:

“Dünyada hiç yaşamadığımız türde bir krizle karşı karşıyayız. Tarihe tanıklık ettiğimiz bu olağanüstü süreçte daha sakin, sabırlı ve umutlu olmaktan başka çaremiz yok. 

Koronavirüs salgınının, sağlığın yanı sıra ekonomik ve sosyal birçok etkisi olacağını şimdiden görmeye ve hissetmeye başladık. Son olarak açıklanan Ekonomik güven endeksi Mart ayında yüzde 5,9 oranında azalarak 91,8 değerine düştü. Ekonomik güven endeksindeki düşüşün, reel kesim (imalat sanayi),hizmet ve perakende ticaret sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Koronavirüs salgınının ekonomiye etkisi, mart ayının ikinci yarısında gözle görünür hale gelmeye başladı. Bu yaşanan global bir kriz. Ekonomik anlamda dünyanın önde gelen ülkeleri bile piyasada daralmalar yaşıyor, bu krizden çıkış yolları arıyor.

Ülkemiz de bu zor dönemden geçerken iş dünyası, kamu ve vatandaşlar olarak sabırlı ve yapıcı olmalıyız. Koronavirüs salgınıyla yeni bir dünya düzeni oluşuyor. Bu pandemi nedeniyle oluşan daralmanın olumsuzluklarını yaşadığımız bu günleri az hasarla atlatırsak geleceğimizin daha parlak olduğunu düşünüyorum. Zaman tüm kesimlerin birlik içinde hareket etme vaktidir.”

Başka bir haber

Bayram ikramlıkları tezgahta kaldı

Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala tezgahtaki yerini alan şeker, çikolata ve lokumların satışı korona virüs …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir